Sosyal Medya

Ekonomi

ESHOT Genel Müdürlüğü’nden Geri Dönüşümle Büyük Tasarruf

Paylaşım

tarih:

eshot geri dönüşüm

Her gün sabahın ilk ışıklarından itibaren İzmirlilere hizmet veren ESHOT Genel Müdürlüğü, geri dönüştürülebilir atıkları değerlendirerek önemli tasarruf sağlıyor. Ömrünü tamamlayan hurda malzemeler satılıyor, tekrar kullanılabilecek parçalar geri dönüşüm kanallarına yollanarak yılda 5 milyon TL’ye yakın ek gelir elde ediliyor.

ESHOT’un Ekonomiye Katkısı

Her gün yaklaşık 1 milyon İzmirliye toplu ulaşım hizmeti sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, uyguladığı tasarruf tedbirleriyle kamu kaynaklarını etkin ve verimli kullanıyor. Yaklaşık 1700 otobüslük filosuyla kentin her noktasına sefer düzenleyen ESHOT, yıkama sularının geri dönüştürülmesiyle elde edilen tasarrufun yanında, araçlardan çıkan hurda parçaları da geri dönüştürerek kurum bütçesine katkı sağlıyor. Bu sayede ESHOT, yılda 5 milyon TL’ye yakın ek gelir yaratıyor.

eshot geri dönüşüm

Atıkların Ekonomiye Kazandırılması

Otobüslerden çıkan hurda niteliğindeki geri dönüştürülebilir metal atıklar, motor parçaları, lastikler, bakır ve alüminyum parçalar ile atık yağlar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firmalara ya da Makine ve Kimya Endüstrisi’ne satılarak gelir elde ediliyor. Kağıtlar ve karton atıklar ise İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDOĞA’nın İzDönüşüm Tesisi’ne veriliyor.

Geri Dönüşümde Başarı Öyküsü

ESHOT Genel Müdürlüğü Yapı Tesisleri Dairesi Başkanlığı Garaj Hizmetleri Şube Müdürü Zeki Berek, kurumlarının atölye ve garaj faaliyetleri neticesinde ortaya çıkan geri dönüştürülebilir tüm atıkları mutlaka ekonomiye kazandırdıklarını belirtti. Berek, “Yalnızca atık yağlardan geçen yıl 1,5 milyon TL’lik geri dönüşüm geliri sağladık. Bu yıl da ilk 6 ayda atıklardan sağladığımız gelir 539 bin TL’yi buldu. Tamir edilerek kullanılabilecek durumdaki atık lastik satışımızın da dahil olmasıyla birlikte yılda yaklaşık 5 milyon TL’lik ek geliri kurumumuza kazandırıyoruz” dedi.

ESHOT Genel Müdürlüğü, geri dönüşüm ve tasarruf politikalarıyla hem çevreye duyarlılığını hem de ekonomik katkısını artırarak sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamaya devam ediyor.

Devamını Oku
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir