Sosyal Medya

İzmir

2024 İzmir Kitap Fuarı Bu yıl KültürPark’ta

Paylaşım

tarih:

izmir kitap fuarı

Bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültürpark’ta düzenlenen İzkitapfest-İzmir Kitap Fuarı, okuyuculara eski günlerdeki gibi bir festival havası veriyor. Her yaştan İzmirli kitapsever, yazarlarla bir araya gelerek gün boyunca eğlenceli anlar yaşıyor.

İZFAŞ ve SNS Fuarcılık tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İzkitapfest-İzmir Kitap Fuarı, beşinci gününde “Çocuk Edebiyatı” ana temasıyla İzmirli kitapseverlere unutulmaz bir deneyim sunuyor. İzmir Kitap Fuarı, açık alanda düzenlenen en büyük kitap fuarı. Saat 10.00-21.00 arasında, 300’e yakın yayınevi, 50’ye yakın sahaf, kurum ve sivil toplum kuruluşunun standlarının yanı sıra imza günü, söyleşi ve çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz.

İzmirli okur ve yazarlar, uzun zamandır bekledikleri açık alanda kitap fuarının Kültürpark’ta düzenlenmesi yeniden başlangıç sayılabilir diye konuştu. Yazar Aydın Şimşek, İzmir’in bir sokak kenti olduğu için Kültürpark’ta Kitap Fuarı düzenlemenin doğru bir seçim olduğunu söyledi. Yazar Şimşek, “İzmir’de insanlar kapalı mekanları sevmez. İzmir açık havaya her zaman hazırdır ve İzmirliler de açık havaya hazırdır. Bu nedenle, tahmin ettiğimizden daha yoğun bir fuar geçiriyoruz. Hem izleyiciler, izleyiciler hem de yayıncılar ve yazarlar çok memnun. Son 3-4 yıldır bu fuar Gaziemir Fuar İzmir’de yapılıyordu ama İzmir Kitap Fuarı Kültürpark ile yaklaşık 20 yıldır aynı yerdedir. Bu nedenle bu yeni bir başlangıç olarak değerlendirilebilir, dedi.
Aydın Şimşek, “Ülke her yönüyle çölleşmeye devam ediyor” dedi ve TÜİK’in son verilerine göre okur oranının yüzde 14 seviyesinde olduğunu söyledi. Bu fuarlar kültüre katkıda bulunuyor. Bu fuarlarda satışlar artıyor ve okurlar yazarlarla doğrudan iletişim kurabiliyor.

İzBB Yayınları Yayın Koordinatörü Hicran Özdamar Yalçınkaya, okuyucularımızı bekliyoruz ve Kentli Kültürpark’ta düzenlenen kitap fuarını çok özlediğini belirtti. Diğer yayıncı arkadaşlarımızla birlikte, yayınlarımız büyük bir ilgi gördü. Çok memnunuz. 29 Nisan’a kadar okuyucularımızı fuara katılmaya davet ediyoruz. Kitap Fuarı bittikten sonra okuyucularımız yayınlarımıza www.izbbyayinlari.com adresinden ve sanal marketlerden erişebilirler.

“Çocukluğumdan beri Kitap Fuarı’na gidiyorum, özellikle Kültürpark’ın havası Kitap Fuarı’nın eski günlerini geri getirmiş” diyen 22 yaşındaki Gülce Hasar, son 3-4 senedir İzmir Kitap Fuarı’nın Gaziemir Fuar İzmir’de düzenlendiğini belirtti. Açık alanda olması da benim için harikaydı. Ek olarak, aradığım eserleri buluyorum. Kapı girişinde açıklayıcı bir uyarı var ve bu da işimi oldukça kolaylaştırdı.

8 yaşındaki Defne Büyükdoğaç, istediği kitap serisine ulaşmak için İzmir Kitap Fuarı’nı seçtiğini belirterek, “Bugün çok eğlenceli geçiyor. Benim ilgimi karikatür ve masal kitapları çekiyor.” Burayı gerçekten beğendim. Daha önce kitap fuarına katılmıştım ve bugün de harika geçiyor” dedi.
2 yaşındaki kızı Kumsal ile Kültürpark Kitap Fuarı’na gelen Tuğba Kocabıyık, “Çocuk kitapları için geldim” dedi. Bu yılki fuar çok özel. Seçenekler çok fazlaydı ve ihtiyaçlarımız karşılanmıştı.

“Eski kitap fuarlarını özlemişiz” diyen Atıl Gedik, “Çocuk Edebiyatı” konulu kitap fuarına yazdığı üç kitapla katılarak “Eski kitap fuarlarını özlemişiz” dedi. Kültürpark bize harika geldi. Katılım çok olumlu. Çocukların gelişmesi bizim hedefimiz. Bu nedenle çok fazla kitap okumaları gerekiyor, dedi.

Sonbaharda Fuar İzmir’deki İZKİTAP Fest, 28 Nisan 2024’e kadar ücretsiz olarak kitapseverleri ağırlamaya devam edecek.
Sonbaharda İZKİTAP, 26 Ekim – 3 Kasım 2024 tarihleri arasında İzmir Fuar İzmir’de düzenlenecek. Bu etkinlik, yayınevleri ve edebiyat dünyasının önemli isimlerini kitapseverlerle buluşturacak.