Sosyal Medya

İzmir

İzmir’de Deniz Taşkınlarına Karşı Hızlı Eylem Planı Başladı

Paylaşım

tarih:

İzmir’de Deniz Taşkınlarına Karşı Hızlı Eylem Planı Başladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, kentteki yaşam konforunu artırmak amacıyla ilk 180 günlük görev süresini kapsayan “Hızlı Eylem Planı” kapsamında deniz taşkınlarını önleme çalışmalarına başladı. Başkan Tugay’ın talimatıyla Karşıyaka Yelken Kulübü çevresinde düzenleme yapan ekipler, taşkınlara çözüm üretirken bölgeye sosyal yaşam alanları da kazandırdı. Şimdi sırada Birinci Kordon var.

Karşıyaka Yelken Kulübü Çevresinde Düzenleme

Başkan Tugay’ın 180 günlük “Hızlı Eylem Planı” çerçevesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, iklim krizinin etkisiyle geçen yıl Alsancak ve Karşıyaka’yı etkileyen deniz taşkınlarının önüne geçmek için harekete geçti. İlk olarak Mavişehir Peynicioğlu Deresi ve çevresinde taşkınları önlemek için kademe kademe bordür taşla önlem alındı. Dere çevresi ve deniz kenarındaki bisiklet yolu güzergahı boyunca set çekildi. Bostanlı ve Karşıyaka Vapur iskeleleri arasında yer alan Karşıyaka Yelken Kulübü çevresinde su taşkınlarının önüne geçmek için çalışmalar tamamlandı.

Sosyal Yaşam Alanı Oluşturuldu

Ekipler, Yelken Kulübü çevresinde deniz taşkınlarına elverişli boş alanda zemin yükseltme çalışması yaptı. Alanın çevresine bir metreyi aşkın beton bir set çekildi. Beton setin üzeri oturma alanı olarak düzenlendi. Ayrıca atıl alanlar değerlendirilerek Karşıyaka’ya iki basketbol sahası daha kazandırıldı. Yükseltilen alanın caddeye bakan kısmı peyzaj düzenlemesi ile estetik bir görünüm kazandı. Sahil şeridinin bütünlüğünü koruyacak peyzaj çalışmaları tamamlandığında, Karşıyaka sahili yepyeni bir yaşam alanına kavuşmuş olacak.

İzmir’de Deniz Taşkınlarına Karşı Hızlı Eylem Planı Başladı

4 Milyon Liralık Yatırım

Çalışmalar hakkında bilgi veren Fen İşleri Şantiye Müdürü Nihat Kurtar, “Başkanımızın 180 günlük Hızlı Eylem Planı kapsamında deniz kabarması kaynaklı su taşkınlarını önlemek için çalışma başlattık. Karşıyaka Yelken Kulübü çevresi ve Peynicioğlu Deresi çevresinde çalışmalarımızı bitirdik. Birinci Kordon’da da akademisyenlerden alınan görüşler doğrultusunda çalışmalarımız başlayacak. Yelken Kulübü etrafında taşkınlara karşı 1 metre 20 santimetre yüksekliğinde beton duvar inşa ettik. Oturma alanlarıyla, peyzajıyla sahildeki bütünlüğü bozmayacak bir çalışma yaptık. İki basketbol sahası oluşturduk. Şu ana kadar yaklaşık 4 milyon liralık bir yatırım yapmış olduk. Alanda Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığımız peyzaj ve yeşillendirme çalışmalarına devam ediyor,” diye konuştu.

Bu çalışmalar, İzmir’in sahil bölgelerinde yaşanan deniz taşkınlarının önüne geçerek bölge halkına daha güvenli ve konforlu bir yaşam alanı sunmayı hedefliyor. Başkan Dr. Cemil Tugay’ın liderliğinde, İzmir, iklim krizine karşı önlemlerini artırarak daha dirençli bir şehir olma yolunda önemli adımlar atıyor.

Devamını Oku
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir