Sosyal Medya

İzmir

Kiraz Festivali 2 Haziran Belenbaşı Mahallesi Buca

Paylaşım

tarih:

Kiraz Festivali

Buca Belediyesi 17. Belenbaşı Yörük Kültürünü Tanıtma ve Kiraz Festivali’ne Hazırlanıyor

Buca Belediyesi’nin geleneksel Belenbaşı Yörük Kültürünü Tanıtma ve Kiraz Festivali için geri sayım başladı. 2 Haziran Pazar günü düzenlenecek festivale tüm İzmirlileri davet eden Başkan Görkem Duman, “Bu yıl 17.sini düzenlediğimiz festivale herkesi bekliyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ve Buca Belediyesi ile Belenbaşı Mahalle Muhtarlığı iş birliğiyle düzenlenen festival için hazırlıklar tamamlandı. 2 Haziran Pazar günü saat 12.00’de başlayacak festival, köy girişinden festival alanına yapılacak kortej yürüyüşü ile start alacak. Festival katılımcıları, gün boyu sürecek halk oyunları gösterileri, organik pazar, Yörük kültürünü yansıtan el emeği ürünlerin yer alacağı stantlar ve çeşitli yarışmalarla keyifli saatler geçirecek. Türk halk müziği sanatçıları Ali Çakar ve Zeynep İlhan’ın sahne alacağı etkinlik, ünlü sanatçı Hüseyin Turan konseriyle sona erecek.

Tüm Halkımızı Bekliyoruz

Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, Yörük kültürünün gelecek nesillere aktarılması adına bu festivalin büyük önem taşıdığını vurguladı. “2 Haziran’da tüm halkımızı Buca’mızın güzel köylerinden biri olan Belenbaşı’na bekliyoruz. Değerli sanatçılarımızla, türkülerimizle, üreticilerimizle, halkımızla beraber olacağımız, Anadolu kültürünün eşsiz değerlerinin yeniden canlanacağı eşsiz bir gün bizleri bekliyor” diye konuştu.

Bu festival, İzmir ve çevresindeki halkın Yörük kültürünü yakından tanıma fırsatı bulacağı, eğlenceli ve kültürel bir etkinlik olarak dikkat çekiyor. Belenbaşı’nın doğal güzellikleri eşliğinde, Yörük kültürünün yaşatıldığı bu festival, katılımcılara unutulmaz anlar yaşatacak.