Sosyal Medya

Dünya

Şanghay Ticaret Heyeti’nden İzmir Ticaret Odası’na Ziyaret: İş Birliği Anlaşması İmzalandı

Paylaşım

tarih:

Şanghay’dan İzmir’e Ticaret Köprüsü

Şanghay Uluslararası Ticaretin Teşviki Konseyi Başkan Yardımcısı Yang Dongsheng ve beraberindeki Şanghay Ticaret Heyeti, İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret etti. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler’in ev sahipliği yaptığı ziyarette, iki kurum arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Lojistik Alanında İş Birliği

Görüşmelerde yeşil enerji, lojistik ve fuarcılık alanlarında geliştirilebilecek iş birlikleri ele alındı. İzmir Ekonomi Üniversitesi bünyesinde kurulması planlanan “Sürdürülebilir Enerji Merkezi” kapsamında Şanghay ile iş birlikleri geliştirilebileceği belirtildi. Ayrıca, Kemalpaşa Lojistik Merkezi kapsamında dağıtım ve lojistik alanlarında ortak projeler yürütülebileceği ve Çin’in İpekyolu projesi kapsamında İzmir ile Şanghay arasında iş birliği yapılabileceği üzerinde duruldu. Heyete, Kemalpaşa Lojistik Merkezi hakkında bilgilendirme dosyası sunuldu.

Şanghay-İzmir Arasında Fuar Köprüsü

Görüşmelerde, İzmir’deki serbest bölgelerin sayısının arttığı ve yeni kurulan serbest bölgelere Çinli firmaların yatırım yapabileceği veya İzmirli ve Şanghaylı firmaların ortak yatırımlar geliştirebileceği önerildi. Şanghay ile İzmir arasında fuar ziyaretlerinin iki şehir arasındaki ticari ilişkilerin gelişimi adına büyük önem taşıdığı vurgulandı ve fuarlara heyet organizasyonları yapılması konusunda görüş birliğine varıldı.

Şanghay’dan İzmir’e Ticaret Köprüsü

Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki Kurumlarla 11 Anlaşma

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, “Şanghay Uluslararası Ticaretin Teşviki Konseyi (CCPIT) ile Odamız arasında mevcut iş birliği anlaşmasını yenilemiş olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu anlaşma ile Odamızın Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki kurumlarla imza attığı anlaşma sayısı 11’e yükseldi. Şanghay Ticaret Heyeti ile üyelerimiz arasında gerçekleşen yoğun görüşmeler, Çin’in kentimiz ve ülkemiz için stratejik bir hedef pazar olduğunu bir kez daha doğruladı. Üyelerimizin Çin pazarına açılmalarına destek sağlamak amacıyla kardeş kurumlarımız ile iş birliği içinde çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz,” dedi.

Şanghay’a Davet

Şanghay Uluslararası Ticaretin Teşviki Konseyi (CCPIT) Başkan Yardımcısı Yang Dongsheng, ziyaretin çok verimli geçtiğini belirterek, ilişkilerin devamlılığını sağlamak amacıyla İzmir Ticaret Odası heyetini Şanghay’a davet etti.

100’ün Üzerinde İkili İş Görüşmesi Yapıldı

Ziyaretin ardından, otomotiv, şehir aydınlatması, turizm, teknoloji, lojistik, gümrükleme, dış ticaret, mimari dekorasyon ve fuarcılık sektörlerinde faaliyet gösteren 5 Çin firması ile İzmir Ticaret Odası üyeleri arasında 100’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. İş görüşmelerine katılan İzmir Ticaret Odası üyesi firmalar, aynı zamanda Şanghay Uluslararası Ticaretin Teşviki Konseyi ve Şanghay Uluslararası Ticaret Odası yetkilileri ile de görüşme imkanı buldu.