Sosyal Medya

Bursa

Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın 36. Edisyonu Başlıyor

Paylaşım

tarih:

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından düzenlenen ve bu yıl 36. kez gerçekleştirilecek olan Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması, bugün başlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Referans Holding’in ana sponsorluğunda düzenlenen etkinlik, Durmazlar Holding, SÜTAŞ, Hayat Hastanesi, Bursa Kültür AŞ, BURFAŞ, BURSA SU ve Kardelen Kestane Şekerleri’nin destekleriyle hayata geçiriliyor.

Açılış Töreni ve Barış Mesajı

Yarışma, her yıl olduğu gibi bu yıl da Atatürk Anıtı önünde saat 18.00’da yapılacak açılış konuşmaları ile başlayacak. Açılış töreninin ardından, yarışmaya katılan ülkelerin temsilcileri, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve BKSTV Başkanı Metin Atış ile birlikte güvercin uçurarak dünyaya barış mesajı verecekler.

Dünya Kültürleri Bursa’da Buluşuyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 62. Uluslararası Bursa Festivali’nin Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın Siudy Garrido Flamenko Topluluğu ile gerçekleştirdiği muhteşem açılışının ardından, Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması ile dünyanın farklı ülkelerindeki kültürlerin Bursalılarla buluşacağını belirtti. Bozbey, 23 ülkeden 720 dansçının yanı sıra, 26 Bursa yerel halk dansları topluluğunun bir hafta boyunca Bursa’nın dört bir yanında gösteriler sunacağını ifade etti. “Uluslararası alanda ülkemizin dünyadaki tek etkinliği olan Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması, geleneksel çizgisini koruyarak yıllardır devam etmesi kentimiz için büyük bir değer. Hemşerilerimi dünyaya barış mesajlarının verileceği bu organizasyona bekliyorum” dedi.

Kortej ve Gösteriler

BKSTV Başkanı Metin Atış, yarın Atatürk Anıtı önünde başlayacak kortejin ardından akşam Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek gösterilerin saat 21.00’da başlayacağını hatırlattı. “12 Temmuz’daki final öncesinde her akşam Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek olan gösterilerin yanı sıra ekipler 17 ilçede 6 gün boyunca Bursalılarla buluşacak. Etkinliğe katılmak isteyenler, BKSTV’nin sosyal medya hesaplarından bilgi alabilir. Bursalı kültür sanat dostlarımızı bekliyoruz” dedi.

Ödüller ve Jüri

Dünyanın en prestijli halk dansları yarışması olarak nitelendirilen Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın birincisi 5 bin Avro, ikincisi 3 bin Avro, üçüncüsü ise 2 bin Avro para ödülünün sahibi olacak. Mansiyon ödülüne layık görülecek iki ülke ekibi ise Bin Avro’luk para ödülü alacak. Koordinatörlüğü Şinasi Pala tarafından yapılan yarışmanın jürisi, Ahmet Turan Demirbağ, Abdürrahim Karademir, Andrea Vincze, Arman Nurmakhamatuly, Emil Pavlov, Ilkka Köngas, Nino Lauretta ve Özlem Kadirağa’dan oluşuyor.

Bursalı sanatseverler ve kültür dostları, bu eşsiz etkinlikte dünya kültürlerinin danslarını izleme fırsatını kaçırmamalı.

Devamını Oku
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir