Sosyal Medya

Belediyeler

İLBANK’tan Belediyelere 117 Milyar TL’lik Hibe ve Kredi Desteği

Paylaşım

tarih:

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu İLBANK, belediyelerin içme suyu ve kanalizasyon altyapı ihtiyaçlarını ‘Su Kanalizasyon ve Altyapı Projesi’ (SUKAP) kapsamında yeniliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, SUKAP kapsamında belediyelere 117 milyar TL değerinde hibe ve kredi desteği sağladıklarını belirtti.

Altyapı ve Üstyapı Yatırımları

Bakan Mehmet Özhaseki, “İLBANK eliyle, belediyelerimize sağladığımız hibe ve kredi destekleriyle şehirlerimizin altyapı ve üstyapısını ihya ediyor; şehirlerimizi Türkiye Yüzyılı’na hazırlamaya devam ediyoruz. Altyapı ve üstyapı yatırımlarımızla, şehirlerimizi güçlendirmeyi sürdüreceğiz” dedi.

SUKAP ile Belediye Destekleri

SUKAP, belediyelere içme suyu şebeke, içme suyu arıtma, atık su şebeke ve atık su arıtma ihtiyaçlarının desteklenmesi amacıyla başlatıldı. Bakan Özhaseki, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla; yerel yönetimlerin su, kanalizasyon ve altyapı projelerini desteklemek amacıyla 2011 yılında başlatılan SUKAP kapsamında belediyelerimize güncel maliyeti 117 milyar TL değerinde olan hibe ve kredi desteği sağladık. 556’sı içme suyu şebeke ve içme suyu arıtma, 859’u atık su şebeke ve atık su arıtma olmak üzere toplam 1.415 projeyi tamamladık” diye konuştu.

Uygun Koşullarda Kredi ve Hibe

SUKAP, nüfusu 25 binin altında olan belediyelere proje bedelinin yüzde 50’si oranında hibe ve geriye kalan kısımlar için uygun koşullu krediler sağlıyor. Nüfusu 25 binin üstünde olan belediyelere ise proje bedelinin yüzde 100’üne kadar uygun koşullarda kredi veriliyor. Temin edilen finansman ile SUKAP kapsamında uygun görülen altyapı projeleri İLBANK tarafından ihale ediliyor, kontrolörlüğü tamamlanarak ilgili yerel yönetime teslim ediliyor.

Bakan Özhaseki, altyapı ve üstyapı yatırımlarının şehirlerin güçlenmesine katkı sağladığını ve bu projelerle şehirlerin Türkiye Yüzyılı’na hazırlandığını vurguladı.