Sosyal Medya

İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Yaz Aylarında Orman Yangınlarına Karşı Önlemler

Paylaşım

tarih:

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Yaz Aylarında Orman Yangınlarına Karşı Önlemler

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında artan orman yangınlarına karşı önlemlerini artırdı. Kurban Bayramı tatilinin başladığı 15 Haziran ile 18 Haziran tarihleri arasında çıkan 355 yangından 325’i başlangıç aşamasında iken söndürüldü. Ormanları korumak için aralıksız çalıştıklarını belirten Başkan Cemil Tugay, “30 ilçemizde 62 istasyonda 300 araç ve 3 vardiya bin 95 yangın söndürme personeli ve orman gönüllülerimizle birlikte olası orman yangınlarına karşı 24 saat hazır bekliyoruz. Kurban Bayramı tatilinin ilk dört gününde 7 orman yangını yaşadık. Yangınlarının büyük oranda insan eliyle çıktığını biliyoruz. Ormanlarımızı korumak için el ele verelim. Yüreğimizi dağlayan orman yangınlarının yaşanmaması için gerekli önlemleri alalım,” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Yaz Aylarında Orman Yangınlarına Karşı Önlemler

Küresel iklim krizi ve artan sıcaklıklar, ormanlar üzerinde ciddi bir tehdit oluştururken, son bir haftada İzmir’in Bayındır, Menemen, Bornova, Balçova ve Menderes ilçelerinde art arda orman yangınları yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, her yaz olduğu gibi bu yaz da yangınlara karşı önlemlerini artırdı. 30 ilçede 24 saat boyunca 62 istasyonda 300 araç ve 3 vardiya bin 95 yangın söndürme personeli ile 900’e yakın orman gönüllüsü, olası yangınlara karşı hazırlıklı durumda. İzmir İtfaiyesi, orman köylerinde ve kırsal alanlarda yangınlara hızla müdahale etmek için nöbet noktalarında konuşlandırıldı. Akıllı İhbar Sistemi ile ormanlık bölgeler yapay zeka teknolojisiyle kontrol altında tutuluyor.

Bayram Tatilinin İlk Günlerinde 355 Yangın

İzmir İtfaiyesi, bayram süresince 62 itfaiye istasyonunda vardiyalı olarak görev yapan 480 personel ile hizmet verdi. 15 Haziran ile 18 Haziran tarihleri arasında 355 yangın çıktı. Bunların %98’inin insan eliyle, %2’sinin ise doğal sebeplerle çıktığı belirlendi. Bu süre içinde çıkan 7 orman yangınına İzmir İtfaiyesi, Orman İtfaiyesi ile birlikte müdahale etti ve bu yangınlardan 325’i başlangıç aşamasında söndürüldü. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geliştirdiği Acil İhbar Sistemi ve Acil İzmir Mobil uygulaması, köylere dağıtılan tankerlerle yangına erken müdahalede etkili oldu. Yangınların büyük oranda söndürülmemiş sigara izmariti ve mangal ateşinden kaynaklandığı belirtilirken, yurttaşların anız ve bahçe temizliği için ateş yakmamaları istendi.

Yangınların Sebepleri ve Dağılımı

15-18 Haziran tarihleri arasında çıkan yangınların dağılımı şu şekilde oldu: 220 ot yangını, 20 ev yangını, 16 çöp konteyner yangını, 15 çöplük kuru atık yangını, 13 ağaç yangını ve 11 orman yangını. Kırsal alanlarda fabrika, depo, iş yeri çevresinde bulunan otların temizlenmemesinin de büyük tehlike yarattığı belirtildi. Artan hava sıcaklıkları nedeniyle klima ve elektronik cihazların aşırı çalışmasının trafo ve elektrik kaynaklı yangınlara neden olduğu vurgulandı.

Başkan Tugay’dan Mesaj

Yangınların büyük oranda insan eliyle çıktığını hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Havaların ısınması ve nemin düşmesiyle, rüzgarın etkisiyle yangınlar çok hızlı büyüyor. İtfaiye Daire Başkanlığı ekiplerimiz yangınlara karşı Akıllı İhbar ve Acil İzmir sistemi ile önlemler almaya devam ediyor. Kurban Bayramı tatilinin ilk dört gününde 7 orman yangını yaşadık. Orman İtfaiyesi ile birlikte bu yangınları yerleşim yerlerine sirayet etmeden söndürdük. Belirlenen piknik alanlarında yangın riskini en aza indirmek ve çevreyi temiz tutmak için gerekli önlemleri alalım, doğamızı ve ormanlarımızı koruyalım,” dedi.

Orman Gönüllüleri En Büyük Destekçi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yangınları önlemek ve yangınlara erken müdahale etmek için bir dizi önlem aldı. Eğitimli, planlı ve bilinçli müdahale edilmesini sağlamak amacıyla orman gönüllüleri oluşturuldu. 3 ve 2.5 ton su kapasitesine sahip 386 tanker dağıtıldı. Kırsal bölgelerde muhtarlar ve yurttaşlardan oluşturulan orman gönüllüleri, belediyenin verdiği tankerlerle yangınları henüz başlama aşamasındayken söndürebiliyor. Orman gönüllüleri, İzmir İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından belirli aralıklarla teorik ve uygulamalı eğitimden geçiriliyor.

Ormanlar Yapay Zeka ile İzleniyor

Akıllı İhbar Sistemi (AİS) ile yangınlara hızlı ve etkili şekilde müdahale ediliyor. İtfaiye Daire Başkanlığı, ormanlık alanların %46’sını 12 noktadan 78 kamera ile gerçek zamanlı görüntü işleme teknolojisi ‘yapay zeka’ ile izliyor. Sistem yangını algıladığı zaman en yakın muhtarlara haber veriliyor. Ekipler bölgeye gidene kadar muhtarlar ve orman gönüllüleri yangına müdahale ediyor.

Acil İzmir Mobil Uygulaması

30 Ekim depreminden sonra olası afetlerde zor durumda kalanlarla iletişim sağlamak amacıyla geliştirilen Acil İzmir Mobil uygulamasında yangın ile ilgili bir bölüm de bulunuyor. Uygulamada ‘Yangına Şahit Oldum’ ve ‘Yangına Maruz Kaldım’ butonları yer alıyor. ‘Yangına Şahit Oldum’ butonu aracılığıyla yangın bölgesinin fotoğrafı ve konumu İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile paylaşılabiliyor. ‘Yangına Maruz Kaldım’ butonuna basıldığında ise kişinin konumu otomatik olarak itfaiye ile paylaşılıyor ve hızla yangına müdahale ediliyor. Bu uygulamanın yurttaşlar tarafından telefonlarına indirilmesi ve kullanılması büyük önem taşıyor.

Yangından Etkilenen Hayvanlar Koruma Altına Alındı

16 Haziran’da Seferihisar Akarca bölgesinde Çiçek (Tavşan) Adası’nda çıkan yangından zarar gören ve yaralanan hayvanlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Halk Sağlığı Daire Başkanlığı’na bağlı Seferihisar Prof. Dr. İsmet Sungurbey Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedaviye alındı. Seferihisar Doğa ve Hayvan Dostları Derneği (Sehayder), Hayvan Arama Kurtarma Derneği (Haktim), Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı, Orman Bölge Müdürlüğü, AFAD, Seferihisar İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerinin iş birliği ile birçok hayvan kurtarıldı. Adada yapılan incelemede birçok tavşan ve martının öldüğü tespit edildi.

Devamını Oku
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir