Sosyal Medya

Ankara

TESK Başkanından Araç Muayene Ücretleri ve Kredi Kartı Tahsilat Farkı Eleştirisi

Paylaşım

tarih:

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, araç muayene ücretlerinde kredi kartı ile yapılan ödemelerde ek ücret alınmasını eleştirdi. Palandöken, bu uygulamanın kabul edilemez olduğunu belirterek, vatandaşların zaten yüksek olan muayene ücretlerine ek olarak kredi kartı tahsilat farkı ödemek zorunda bırakılmasının adil olmadığını vurguladı.

Kredi Kartı Tahsilat Farkı Kabul Edilemez

Palandöken, araç muayene ücretlerinin her yıl yükseldiğini ve vatandaşların bu nedenle ödemelerde zorlandığını ifade etti. Bu sıkıntılar doğrultusunda muayene ücretlerinin artık kredi kartı ile ödenebildiğini belirten Palandöken, “Ancak kredi kartı ile yapılan ödemelerde ‘Kredi kartı tahsilat farkı’ adı altında 77 liralık bir ek ücret alınıyor. Zaten araç muayenesine yüksek meblağlar ödeyen vatandaşlar, kartlı ödemelerde ek ücret istemiyor. Kredi kartı tahsilatı farkının vatandaştan tahsil edilmesi adil bir hizmet anlayışıyla bağdaşmıyor. Kredi kartı ile ödemelerde kolaylık sağlanması gerekirken bu şekilde bir zorluk çıkarılıyor. Ayrıca bu ek ücretin randevu alınırken belirtilmemesi ve vatandaşın bu durumu ödeme sırasında öğrenmesi beklenmedik bir mali yük getiriyor,” dedi.

Yüksek Muayene Ücretleri Vatandaşları Zorluyor

Mevcut muayene ücretlerinin çok yüksek olduğunu ve vatandaşların bu ücreti ödemekte güçlük çektiğini belirten Palandöken, “Bu yıl otomobil, minibüs ve kamyonet gibi araçların muayene ücretleri 1.149 liradan 1.821 liraya, traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerin ise 586,50 TL’den 927,60 TL’ye yükseldi. Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için ise araç muayene ücreti 2.462,40 TL oldu. Bu meblağlar günümüz ekonomik koşullarında vatandaşın ve esnafın belini büküyor. Özel araçlar en az 2 yılda bir, ticari araçlar için ise her yıl yapılan araç muayene ücretleri sürücülere büyük bir külfet getiriyor. Bakım ve onarım olmadan yalnızca 10-15 dakika süren bir arıza tespitinden bu kadar yüksek ücret almak adil değil,” ifadelerini kullandı.

Ticari Araç Sahiplerine Özel Avantajlar ve İndirimler

TESK Genel Başkanı Palandöken, ticari araç sahiplerine belirli avantajlar ve indirimler sağlanması gerektiğini belirtti. “Zaten araçların yıllık bakımları, sabit giderleri, her ay düzenli olarak sigortaya gelen zamlar, benzin, mazot, LPG gibi yakıtlardaki fiyat artışı ve lastik ücretleri gibi yüksek maliyetler esnafımızı zorluyor. Bunun için ticari araçlara özel bir muayene sistemi oluşturulmalı. Ayrıca ticari araç sahiplerine belirli avantajlar ve indirimler sağlanarak, onların maliyet yükü hafifletilmelidir,” dedi.

Palandöken, bu sorunların çözülmesi için yetkililere çağrıda bulunarak, vatandaşların ve esnafın üzerindeki mali yüklerin hafifletilmesi gerektiğini vurguladı.